Afdelingen & Specialismen
Binnenkort wordt uw kind geopereerd in Alrijne in Leiden of in Leiderdorp. In deze folder vertellen wij u hier meer over. Lees de folder goed door!
In het kort
Uw kind krijgt een operatie.
Uw kind moet nuchter zijn voor de operatie.
Uw kind wordt in slaap gebracht (= narcose) met een kapje of een slangetje in de arm (= infuus).
1 ouder mag mee naar de operatiekamer en blijft daar tot uw kind slaapt.
Na de operatie bent u bij uw kind als het wakker wordt.
In Alrijne in Leiden gaat het anders dan in Alrijne in Leiderdorp. Kijk goed in welke plaats u moet zijn.
Voorbereiding op de operatie
Uw kind voorbereidenHet is belangrijk om uw kind voor te bereiden op de operatie. Geef eenvoudige uitleg. En wees voorzichtig met hoe u iets zegt. Zeg bijvoorbeeld "De dokter gaat je been beter maken". In de folder helpend taalgebruik leest u hier meer over.
Lees boeken met uw kind over naar het ziekenhuis gaan, bijvoorbeeld “Sam wordt geopereerd”, “Naar het ziekenhuis” of “Nijntje in het ziekenhuis”.
Op de kinderwebsite van Alrijne kids.alrijne.nl kunt u samen met uw kind bekijken wat er allemaal gaat gebeuren.
- Voor een operatie in Leiden: bekijk dit filmpje
- Voor een operatie in Leiderdorp:
- bekijk deze foto’s voor 0-6 jaar;
- bekijk deze foto’s voor 7-18 jaar.
Het is belangrijk dat u uw kind thuis voorbereidt op de operatie, zodat het weet wat er gaat gebeuren. Vlak voor de operatie is hier weinig tijd voor. Er gaat wel een verpleegkundige of medisch pedagogisch zorgverlener mee naar de operatiekamer.
Wilt u extra voorbereiding voor uw kind? Bel dan in de week voor de operatie de afdeling Kind- en Jeugd om dit te vragen.
Voorbereiding op de polikliniek
U en uw kind zijn op de polikliniek geweest. Van de arts die uw kind behandelt, krijgt u alle informatie over de operatie van uw kind.
Uw kind krijgt een afspraak met de polikliniek Anesthesiologie voor het PreOperatief Spreekuur (POS). Hier krijgt u informatie over de verdoving.
Van tevoren krijgt u in MijnAlrijne een lijst met vragen over de gezondheid van uw kind. Wilt u deze lijst invullen voor de afspraak op de polikliniek Anesthesiologie?
Tijdens de afspraak op de polikliniek Anesthesiologie vertelt de anesthesioloog (slaapdokter) u over de narcose. Dit is een soort verdoving waarbij uw kind slaapt. De anesthesioloog vertelt of hij uw kind in slaap brengt met een kapje of met een slangetje in de arm (= infuus).
De dag van de operatie
Eten en drinken op de dag van de operatie (= nuchter-beleid)Als uw kind narcose krijgt, moet het nuchter zijn. Uw kind mag een aantal uren voor de operatie niets meer eten en bijna niets meer drinken. .
Kinderen tussen 1 en 16 jaar
- Vanaf middernacht (00.00 uur) voor de operatie mag uw kind niet meer eten.
- Uw kind mag wel een half glaasje heldere vloeistof drinken. Dit mag tot 1 uur voordat uw kind in het ziekenhuis moet zijn. Geef uw kind dan een heldere drank met suiker erin: heldere appelsap, limonade van limonadesiroop, water, suikerwater, thee. Een klein waterijsje mag ook.
- Door een heldere drank met suiker te drinken, voelt uw kind zich beter rondom de operatie. Ook is de kans kleiner dat uw kind misselijk wordt.
- Geeft u borst- of flesvoeding?
- Borstvoeding: uw kind mag tot 4 uur voordat u in het ziekenhuis moet zijn de laatste borstvoeding drinken.
- Flesvoeding: uw kind mag tot 6 uur voordat u in het ziekenhuis moet zijn de laatste fles drinken.
- Vanaf middernacht (00.00 uur) voor de operatie mag uw kind niet meer eten.
- Uw kind mag wel een half glaasje heldere vloeistof drinken. Dit mag tot 1 uur voordat uw kind in het ziekenhuis moet zijn. Geef uw kind dan een heldere drank met suiker erin: heldere appelsap, limonade van limonadesiroop, water, suikerwater, thee. Een klein waterijsje mag ook.
- Door heldere drank met suiker te drinken, voelt uw kind zich beter rondom de operatie. En is de kans kleiner dat uw kind misselijk wordt.
Uw kind mag niet eten voor de operatie, maar u wel! We raden u dus aan om gewoon te ontbijten.
Operatie in Leiderdorp
Wordt uw kind in Leiderdorp geopereerd? Lees dan de informatie hieronder.Afdeling Kind en Jeugd
U krijgt te horen hoe laat u op de afdeling Kind & Jeugd moet zijn. Het is belangrijk dat u op tijd bent. De verpleegkundige zorgt ervoor dat uw kind op tijd klaar is voor de operatie.
De operatieafdeling
De holding (wachtkamer op de operatieafdeling)
De verpleegkundige of medisch pedagogisch zorgverlener brengt u en uw kind naar de holding. Uw kind ligt in een bed.
Op de holding wordt u begeleid door een medisch pedagogisch zorgverlener, een medewerker van de operatiekamer of een verpleegkundige van de afdeling.
U krijgt een speciale jas aan, een muts op en hoesjes over uw schoenen.
Voorbereiding van uw kind
- Uw kind krijgt een muts op.
- Er worden een paar vragen gesteld:
- waarom wordt uw kind geopereerd,
- wat is zijn/haar geboortedatum,
- is uw kind nuchter,
- heeft uw kind allergieën,
- zijn er andere bijzonderheden?
- Uw kind krijgt
- plakkers op zijn borst voor het hartfilmpje,
- een zacht knijpertje op zijn vinger,
- een bloeddrukband om zijn arm.
- Heeft de anesthesioloog afgesproken dat uw kind slaapmiddel via een infuus krijgt? Dan krijgt uw kind hier alvast een infuus. Dit is een slangetje in een bloedvat van de hand of de arm.
Op de operatiekamer
De anesthesioloog controleert nog een keer de gegevens van uw kind: naam, soort operatie, eventueel de kant van de operatie, etc.
Hierbij moet een ouder of begeleider aanwezig zijn als:
- uw kind jonger is dan 16 jaar en
- bij problemen met de taal.
De anesthesioloog brengt uw kind in slaap met een kapje. Of hij geeft medicijnen via het infuus. Zodra uw kind slaapt, vraagt de anesthesioloog u om weg te gaan. Een begeleider loopt mee en spreekt af waar u kunt wachten.
Tijdens de operatie
Tijdens de operatie kunt u wachten in de ouderkamer van de operatieafdeling of op de afdeling Kind en Jeugd.
Als de operatie klaar is, brengt de verpleegkundige u naar uw kind op de verkoever (uitslaapkamer).
De verkoever (uitslaapkamer)
Na de operatie gaat uw kind naar de verkoever. Hier wordt uw kind wakker uit de narcose. U bent dan bij uw kind; er mag 1 ouder aanwezig zijn.
Op de uitslaapkamer zorgen speciaal opgeleide verpleegkundigen voor uw kind.
Uw kind blijft hier tot het goed wakker is. Daarna komt de verpleegkundige van de afdeling jullie ophalen.
Na de operatie
Uw kind blijft nog een poosje op de afdeling Kind en Jeugd. U hoort van de verpleegkundige wanneer u met uw kind naar huis mag. De verpleegkundige vertelt u wat u thuis na de operatie kunt verwachten. Ook legt ze uit welke medicijnen uw kind mag krijgen.
Operatie in Leiden
Wordt uw kind in Leiden geopereerd? Dan is dit voor u belangrijke informatie.In de folder die u heeft gekregen over de operatie (buisjes of neusamandel verwijderen) leggen wij uit hoe zo'n operatie in Leiden gaat.
De operatie in Leiden is heel kort, daar is geen kinderafdeling. U gaat dan vanaf de verkoever meteen naar huis.
Tot slot
Wat neemt u mee?- een (geldig) identiteitsbewijs (paspoort, ID-kaart, rijbewijs) van u én uw kind;
- een medicatie-overzicht. Dat is een lijst met de medicijnen die uw kind nu gebruikt. U haalt deze lijst bij uw apotheek.
Zorgt u ervoor dat u en uw kind op tijd zijn voor de afspraak? Kunnen u en uw kind onverwacht niet komen? Geeft u dit dan zo snel mogelijk aan ons door. Dan maken we een nieuwe afspraak.
Vragen
Heeft u na het lezen van deze folder nog vragen over de gang van zaken rond de operatie van uw kind? Dan kunt u bellen met:- Polikliniek Anesthesiologie (Alrijne Leiden, route 64): telefoonnummer 071 517 8370
- Afdeling Kind en Jeugd (Alrijne Leiderdorp route 570): telefoonnummer 071 582 8020