Afdelingen & Specialismen
De keel-, neus- en oorarts (KNO-arts) heeft voorgesteld uw keelamandelen te behandelen met een laser: laser-tonsillotomie. In deze folder leest u hoe deze behandeling gaat en waarmee u rekening moet houden. Lees de folder goed door!
In het kort
De keelamandelen kunnen soms worden verwijderd via laser.
Dit kan alleen als u aan bepaalde voorwaarden voldoet.
De behandeling vindt plaats op de polikliniek KNO in Alrijne in Leiderdorp.
U krijgt plaatselijke verdoving.
De behandeling duurt 20-40 minuten + 30 minuten wachttijd na de behandeling.
Na de behandeling:
volg de drink- en eetadviezen op;
ga niet alleen naar huis. Zorg dat er minstens de eerste 12 uur iemand bij u in de buurt blijft.
- Problemen na de behandeling: er is een kans op een nabloeding. Bel dan met het ziekenhuis!
Wat zijn amandelen?
De amandelen zijn deel van het lymfkliersysteem. De lymfklieren bestrijden ontstekingen die door virussen of bacteriën worden veroorzaakt (= infecties). Er zit veel van dit lymfklierweefsel:- in de neuskeelholte: de neusamandel
- in de keel: de keelamandelen
- achter op de tong: de tongamandel.
Waarom amandelen verwijderen/behandelen?
Bij een erge infectie worden de ziekteverwekkers niet genoeg vernietigd. Dan hopen ze zich op in de amandelen. De amandelen raken dan lange tijd (= chronisch) ontstoken en zijn dik. Dan kun je moe en lusteloos zijn, snurken, weinig trek hebben in eten en slechte adem hebben.Het is goed om de keelamandelen te verwijderen:
- als ze vaak ontstoken zijn
- als er een bult met pus (= abces) in de keelamandelen ontstaat
- als u veel last heeft van de amandelen
- als medicijnen (pijnstillers en/of antibiotica) niet helpen.
Verwijderen van de keelamandelen
Er zijn 2 manieren om de keelamandelen te verwijderen:- losmaken van de amandelen (pellen);
- verwijderen met behulp van laser.
Bij wie kunnen de keelamandelen met een laser worden verwijderd?
Tijdens de afspraak op de polikliniek kijkt de KNO-arts of hij/zij de keelamandelen met laser kan verwijderen.Ook stellen we u een paar vragen:
- Hoe lang kunt u uw adem inhouden?
Tijdens het laseren mag u de rook niet inademen. We laseren terwijl u uw adem inhoudt of langzaam uitblaast. Het is fijn als u 20 - 30 seconden uw adem kunt inhouden. - Hoe ver kunt u uw mond open doen? Hoe goed kunnen we uw amandelen dan zien?
Om uw amandelen met de laser te verwijderen moet uw mond goed open kunnen, zodat we de amandelen kunnen zien. - Moet u snel overgeven als er iets achter in uw keel komt (= kokhals-reflex)?
Het laseren van de amandelen gebeurt achterin de keel. Sommige mensen hebben dan snel het gevoel dat ze moeten overgeven. Kunt u met een tandenborstel de achterkant van uw tong poetsen? Als dat niet lukt zonder dat u meteen het gevoel heeft dat u moet overgeven, is laseren voor u niet geschikt.
Waar vindt de behandeling plaats?
De laser-behandeling vindt plaats op de polikliniek KNO in Leiderdorp.U krijgt plaatselijke verdoving.
Medicijnen
Het is belangrijk dat uw arts weet welke medicijnen u gebruikt. Daarom verzoeken wij een actueel medicatieoverzicht mee te nemen. U kunt dit opvragen bij uw apotheek.De arts bespreekt met u welke medicijnen u wel kunt blijven gebruiken en welke niet. Twijfelt u? Bel dan met de polikliniek KNO.
Bloedverdunnende medicijnen (bloedverdunners)
Het is voor na de operatie heel belangrijk dat uw bloed normaal stolt! Daarom mag u voor deze behandeling géén bloedverdunnende medicijnen gebruiken. Wordt u begeleid door de trombosedienst en gebruikt u dus antistolling? Meld dit dan aan uw KNO-arts.
Veel pijnstillers hebben bloedverdunning als bijwerking. Daarom mag u een week voor deze ingreep geen middelen meer gebruiken zoals Aspro, Aspirine, Ascal en APC, maar ook geen Ibuprofen (zoals Advil), Naproxine (zoals Aleve), Voltaren of Diclofenac. Meld gebruik van pijnstillers aan de KNO-arts.
Zijn er in uw familie aangeboren problemen met de bloedstolling? Meld dit dan aan uw KNO-arts!.
Voorbereiding op de laserbehandeling
- In de weken voor de laserbehandeling: elke dag na het tandenpoetsen ook de achterkant van de tong goed borstelen. Daardoor krijgt u minder last van de kokhals-reflex. Zo kan de KNO-arts tijdens het laseren makkelijker ver achter in de keel komen.
- U mag 2 uur voor de laser-behandeling niets meer eten en drinken.
- Neem een half uur voor de laser-behandeling 2 tabletten paracetamol van 500 mg (= 1000 mg) met een slokje water. Dan heeft u minder pijn nadat de verdoving is uitgewerkt.
- Neem een flesje koud water en kauwgom mee naar het ziekenhuis. Deze helpen tegen de vieze, branderige smaak na de laserbehandeling.
- Tijdens het laseren ontstaat rook. De rook wordt afgezogen, maar het is belangrijk dat u de rook niet inademt. U moet daarom korte tijd uw adem kunnen inhouden of heel langzaam kunnen uitademen. Tijdens de behandeling kunt u een seintje geven aan de KNO-arts als u wilt uitademen. Of als u wilt pauzeren, bijvoorbeeld als u pijn heeft. De KNO-arts stopt dan meteen met laseren en wacht tot u verder kunt. Hoe langer u uw adem kunt inhouden of rustig kunt uitblazen, hoe langer er gelaserd kan worden. En hoe eerder de behandeling klaar is.
- Ademhalen tijdens de laser-behandeling:
- Oefen thuis alvast hoe lang u uw adem kunt inhouden.
- Bij het rustig uitademen kunt u oefenen alsof u voorzichtig en zo lang mogelijk bellenblaast in één ademteug.
De laserbehandeling
- U krijgt een soort knijpertje op uw vinger (= saturatiemeter). Dit meet de hoeveelheid zuurstof in uw bloed.
- U krijgt een speciale bril op. Deze bril beschermt uw ogen tegen het licht van de laser.
- Als u het prettig vindt, krijgt u een knijper op uw neus tegen de rook.
- De KNO-arts spreekt met u af welk seintje u geeft als hij/zij tussendoor moet stoppen.
- De KNO-arts verdooft uw keel met een aantal kleine prikjes. Dan start de behandeling met de laser.
- De behandeling duurt 20 tot 40 minuten.
Na de laserbehandeling
- Uw keel is het eerste uur na de behandeling nog verdoofd. Daarom moet u voorzichtig zijn met slikken, want u kunt zich dan makkelijker verslikken. Meteen na de behandeling kunt u kleine slokjes water nemen.
- Ga niet zelf naar huis. Neem dus iemand mee.
- Eet de eerste dagen na de behandeling zacht en niet te warm voedsel. Drink geen warme dranken. Waterijsjes en slokjes koud water drinken helpt tegen de pijn. Eet geen harde korsten en sterk gekruid eten.
- Tegen de pijn kunt u 4 keer per dag 2 tabletten van 500 mg paracetamol innemen. De KNO-arts heeft u adviezen gegeven over pijnbestrijding na de operatie.
Het herstel na de laserbehandeling
- De dag na de behandeling zit er op de plaats van de verwijderde amandelen een grijsgeel laagje. Dit dekt de wond af. Onder dit laagje geneest de keel. Dit duurt ongeveer een week. Daarna verdwijnt het grijs/gele laagje.
- U kunt koorts krijgen, tot ongeveer 38,5 ºC, en oorpijn. Dit is normaal.
- Het duurt een paar weken voor de keel is genezen. U kunt nog enkele maanden last hebben van een trekkend gevoel achter in de keel. Dit komt door littekenvorming.
- Ook kan uw smaak een tijdje minder of anders zijn. Dit is normaal na een amandeloperatie en gaat vanzelf over.
- Doe de eerste week na de operatie rustig aan.
Problemen na de behandeling (= complicaties)
Bij iedere operatie zijn er risico’s. Bij een laserbehandeling is het grootste risico een nabloeding.Bij een nabloeding ontstaat een bloeding onder het stolsel: het stolsel sluit de wond niet goed genoeg af. Het is dan vaak voldoende om het oude stolsel te verwijderen. Dan ontstaat er een nieuw en beter stolsel
De kans op een nabloeding is de eerste 12 uur na de behandeling het grootst. Zorg er daarom voor dat u niet alleen thuis bent, zodat een huisgenoot bij een eventuele nabloeding snel kan handelen. Ook is het verstandig dat u na de behandeling in de buurt van het ziekenhuis verblijft.
Blijft de keelwond bloeden? Bel dan met de polikliniek KNO. Is de polikliniek KNO gesloten, neem dan contact op met de Spoedeisende Hulp (SEH).
- Krijgt u koorts tot boven de 38,5 ºC
- of komt er enkele dagen na de behandeling vers (helder rood) bloed uit uw neus of mond?
Is de polikliniek KNO gesloten, neem dan contact op met de Spoedeisende Hulp (SEH): 071 582 8905.
Controle-afspraak bij de arts
Na ongeveer 6-8 weken krijgt u een belafspraak bij uw KNO-arts.Deze belafspraak wordt voor u ingepland: de datum en tijd krijgt u toegestuurd.
Tot slot
Wat neemt u mee?- uw (geldige) identiteitsbewijs (paspoort, ID-kaart, rijbewijs);
- uw medicatie-overzicht. Dat is een lijst met de medicijnen die u nu gebruikt. U haalt deze lijst bij uw apotheek.
Zorgt u ervoor dat u op tijd bent voor uw afspraak? Kunt u onverwacht niet komen? Geeft u dit dan zo snel mogelijk aan ons door. Dan maken we een nieuwe afspraak met u.
Vragen
Heeft u nog vragen en/of opmerkingen naar aanleiding van deze folder, stelt u deze dan aan de baliemedewerker van de polikliniek.De polikliniek KNO Alrijne Leiden heeft routenummer 17.
De polikliniek KNO Alrijne Ziekenhuis Leiderdorp heeft routenummer 19.
De polikliniek KNO Alrijne Ziekenhuis Alphen aan den Rijn heeft routenummer 44.
De polikliniek KNO van Alrijne Ziekenhuis (alle locaties) is van maandag tot en met vrijdag tussen
8.30 - 12.00 uur en van 13.30 - 15.30 uur telefonisch te bereiken via 071 582 8051.
De Spoedeisende Hulp (SEH) van Alrijne Ziekenhuis Leiderdorp is bij een spoedeisende zorgvraag buiten kantoortijden telefonisch te bereiken via 071 582 8905.
Tijdens kantooruren staan de medewerkers van onze polikliniek u graag te woord.