Afdelingen & Specialismen

Het is de bedoeling dat wij precies opschrijven hoeveel vocht u binnenkrijgt en weer verliest. Dit heet vochtbalans. In deze folder vertellen wij u hier meer over.


Waarom houden wij een vochtbalans bij?

De arts wil weten of uw vochthuishouding goed is. Dat betekent dat hij/zij wil weten hoeveel vocht u binnenkrijgt en hoeveel vocht u weer kwijtraakt. Dit moet kloppen, in evenwicht zijn. Want als de vochthuishouding goed is, werkt de stofwisseling in uw lichaam goed.



Redenen om een vochtbalans bij te houden:

  • een ernstige infectie;
  • u plast veel;
  • u houdt vocht vast in de armen of benen;
  • u krijgt het benauwder.

Vochtlijst

De voedingsassistente noteert op de vochtlijst wat u precies drinkt en eet. Drinkt u iets extra's? Dan is het belangrijk dat u dit meldt aan de voedingsassistente en/of de verpleegkundige!

Op de vochtlijst staat 'input' en 'output':

Input
Alle soorten vocht die in het lichaam komen, dus alle dranken: bijvoorbeeld water, thee, koffie, vruchtensap, enzovoorts. Hierbij horen ook:
  • soep of bouillon;
  • appelmoes, compote of vruchtenmoes;
  • fruit (100 ml per portie);
  • pap, vla, yoghurt, pudding en ijs.
Output
Alle soorten vocht die het lichaam verlaten, door plassen, braken en transpireren. Het is dan ook belangrijk dat u gaat plassen in een po of urinaal. Zo kan de verpleegkundige het vochtverlies meten.

De gebruikte hoeveelheden in ons ziekenhuis (in milliliters)
glas150 mlglazen mok150 ml
tuitbeker175 mlkopje150 ml
kom pap150 mlvla (bekertje)150 ml
halfvolle yoghurt (bekertje)150 mlpudding (bekertje)150 ml
compote (bijgerecht)80 mlappelmoes (bijgerecht)80 ml
ijsblokje20 mlijs150 ml
portie fruit100 mldrinkvoedingzie verpakking

Vragen

Heeft u na het lezen van deze folder nog vragen, stel ze dan gerust aan uw arts of aan de verpleegkundige.

Tot slot

Denkt u eraan bij ieder bezoek aan het ziekenhuis een geldig legitimatiebewijs (paspoort, identiteitsbewijs, rijbewijs) en uw verzekeringspas mee te nemen. Zijn uw gegevens (verzekering, huisarts etc.) gewijzigd, meldt dit dan bij de registratiebalie in de hal op de begane grond van het ziekenhuis.

Vragen

Heeft u nog vragen en/of opmerkingen naar aanleiding van deze folder, stelt u deze dan aan de baliemedewerker van de polikliniek Urologie.

De polikliniek Urologie Alrijne Ziekenhuis Leiden is op werkdagen tussen 08.30 en 12.30 uur en tussen 13.30 en 16.30 uur telefonisch te bereiken via nummer 071 517 8244.

De polikliniek Urologie in Alrijne Ziekenhuis Leiderdorp is op werkdagen tussen 08.30 en 12.30 uur en tussen 13.30 en 16.30 uur telefonisch te bereiken via nummer 071 582 8060.

De polikliniek Urologie in Alrijne Ziekenhuis Alphen aan den Rijn is op dagen dat wij spreekuur hebben tussen 08.30 en 12.30 uur en tussen 13.30 en 16.30 uur telefonisch te bereiken via 0172 467 060.

Buiten deze uren en dagen wordt u automatisch doorverbonden met de locatie Leiderdorp of met het antwoordapparaat, waarop wordt verteld hoe u de uroloog bij spoedgevallen kunt bereiken.

De verpleegafdeling Urologie van Alrijne Ziekenhuis Leiderdorp is te bereiken via 071 582 9019.