Afdelingen & Specialismen
AfspraakU wordt verwacht op ………………..……………................................ (datum) om ……………. uur (tijd) Het onderzoek zal plaatsvinden in:
|
Uw cardioloog wil uw hartritme over een langere periode volgen. Dit gebeurt met een hartfilmpje (ECG) dat 24/48 uur lang duurt: een 24/48-uurs ECG. Dit onderzoek wordt ook wel een Holter genoemd. In deze folder leest u hoe zo’n hartfilmpje gemaakt wordt en wat de leefregels zijn tijdens de 24-uurs meting.
Voorbereiding
Voor dit onderzoek zijn geen speciale voorbereidingen nodig. Het is wel prettig om wijde kleding te dragen. De elektrodes worden hoog op de borstkas geplakt; houdt u hiermee rekening wat betreft uw kledingkeuze. Wij verzoeken u op de dag van het onderzoek geen huidverzorgingsproducten te gebruiken op het bovenlichaam.
Het onderzoek
Om uw hartritme te meten, sluiten we u aan op een apparaat: de 24-uurs-ECG-recorder. Dit is een draagbaar apparaat. Het apparaat meet uw hartritme en bewaart het hartfilmpje. Zo kan de arts later zien hoe uw hartritme geweest is.
U hoeft niet in het ziekenhuis te blijven. Als het apparaat is aangesloten, mag u weer naar huis. Een dag later komt u terug en kunt u de apparatuur inleveren samen met het dagboekje.
Uw arts kan dan de gegevens over uw hartritme bekijken.
Aansluiten van het apparaat
Voor het aansluiten van de recorder komt u naar de polikliniek Cardiologie. Hiervoor heeft u een afspraak gekregen. Op de afgesproken tijd meldt u zich bij de balie van de polikliniek Cardiologie. Daarna wacht u in de wachtruimte tot de doktersassistent/hartfunctielaborant u komt halen.
De doktersassistent/hartfunctielaborant plakt ECG-elektrodes op de huid van uw borstkas. Deze elektrodes worden aangesloten op de 24-uurs-ECG-recorder. Dit duurt ongeveer twintig minuten, soms iets langer. U krijgt een tasje om de recorder makkelijk onder uw kleding met u mee te dragen. Daarna mag u naar huis.
Een dagboek bijhouden
U draagt de recorder 24/48 uur lang bij u. Wij willen graag weten wat u tijdens deze 24/48 uur allemaal doet. Daarom houdt u een dagboek bij waarin u noteert wat u doet.
Als de recorder afgekoppeld is, mag u stoppen met het dagboek.
De doktersassistent/hartfunctielaborant geeft u het dagboek en schrijft er de starttijd op. Ook krijgt u uitleg over wat u in het dagboek moet schrijven.
U schrijft in uw dagboek:
- Wat u doet (bijvoorbeeld slapen, wandelen, krant lezen). Noteer het tijdstip waarop een activiteit begint en eindigt. Vooral verandering van activiteit moet u noteren;
- Wanneer u medicijnen inneemt. Schrijf ook op welk medicijn u inneemt;
- Wanneer u eet. U hoeft niet op te schrijven wat u eet;
- Wanneer u rookt en wanneer u koffie of alcohol drinkt;
- Wanneer u naar het toilet gaat voor ontlasting;
- Wanneer u ’s nachts opstaat om naar het toilet te gaan.
Noteer uw klachten!
Het is belangrijk dat u in het dagboek noteert wanneer u klachten heeft. Klachten kunnen zijn: pijn op de borst, hartkloppingen of duizeligheid.Schrijf ook op wanneer u zich anders voelt dan gewoonlijk. Noteer ook hoe laat de klachten optreden.
Er zit een blauwe/groene knop op de recorder. Druk op deze knop wanneer u een klacht heeft. Zo onthoudt de recorder wanneer u de klacht had. De doktersassistent/hartfunctielaborant kan dan het moment makkelijk terugvinden. Het is heel belangrijk dat u de klacht en het tijdstip ook in uw dagboek schrijft!
Leefregels tijdens het onderzoek
U mag alles doen tijdens het onderzoek. Doe de dingen die u gewoonlijk ook doet, wanneer u geen 24-uurs ECG zou hebben. Omdat u de recorder bij u draagt, bent u wel wat belemmerd in uw bewegingsvrijheid. Houdt u zich altijd aan de instructies van uw arts!Tijdens de registratie kunt u niet douchen. De recorder mag niet nat worden! Ook mag u tijdens de registratie niet op of onder een elektrische deken liggen in verband met storing van het ECG-signaal.
Einde van het onderzoek
De ECG recorder stopt vanzelf na 24 uur (of na 48 uur als de arts dat heeft afgesproken). De volgende dag komt u terug naar het ziekenhuis om de recorder terug te brengen en het dagboekje in te leveren.De uitslag
Uw cardioloog zal u de uitslag van het onderzoek vertellen. Meestal krijgt u de uitslag tijdens uw volgende polikliniekbezoek.Tot slot
Denkt u eraan bij ieder bezoek aan het ziekenhuis een geldig legitimatiebewijs (paspoort, identiteitsbewijs, rijbewijs) en uw zorgverzekeringspas mee te nemen. Zijn uw gegevens (verzekering, huisarts, etc.) gewijzigd, meldt u dit dan bij de patiëntenregistratie in de hal op de begane grond van het ziekenhuis. Wij stellen het op prijs als u zich tijdig meldt voor de afspraak.Vragen
Heeft u na het lezen van deze folder nog vragen, stel ze dan gerust. De arts of een andere medewerker wil ze graag beantwoorden. Bij verhindering graag tijdig afzeggen.Bereikbaarheid afdeling Cardiologie
Polikliniek CardiologieLeiden: routenummer 42
Leiderdorp: routenummer 105
Alphen aan den Rijn: routenummer 50
Telefonische bereikbaarheid (Leiden/Leiderdorp/Alphen aan den Rijn): 071 582 8043Bereikbaar van maandag t/m vrijdag van 08.30 tot 16.30 uur.
- Verpleegafdeling Cardiologie A3, locatie Leiderdorp (330): 071 582 8076
- Dagbehandeling Cardiologie A3, locatie Leiderdorp (340): 071 582 8076
- Afdeling Hartbewaking (CCU), locatie Leiderdorp (370): 071 582 8075
- Afdeling Eerste Hart Hulp (EHH), locatie Leiderdorp (370): 071 582 8075
Heeft u vragen over de inhoud van uw onderzoek, dan vindt u hiervoor een telefoonnummer met bereikbaarheid in uw uitnodigingsbrief.